Za rękę prowadzi ich sam Einstein

Przeprowadzają eksperymenty, uczestniczą w zajęciach na uniwersytecie, biorą udział w internetowych lekcjach. Uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół w Księżym Dworze od lutego 2009 r. uczestniczą w projekcie „Za rękę z Einsteinem – edycja II”. Partnerem projektu jest firma Betacom S.A. z Warszawy. W poniedziałek 22 marca Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odwiedzili nauczyciele akademiccy wraz z asystentami z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Poprowadzili zajęcia pozalekcyjne, podczas których gimnazjaliści przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty fizyczne, matematyczne i chemiczne. Pokaz ten był jednym z elementów realizowanego przez szkołę projektu „Za rękę z Einsteinem – edycja II”.

Nowe możliwości

— Uczniowie gimnazjów wiejskich mają zazwyczaj utrudniony dostęp do nowoczesnych metod edukacyjnych. Projekt „Za rękę z Einsteinem – edycja II” proponuje im ciekawe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne z matematyki, fizyki, chemii i języków obcych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zajęcia wzbogacają wiedzę uczniów i uczą, w jaki sposób samodzielnie ją zdobywać — mówi Marzena Cedlerska, koordynator projektu w Zespole Szkół w Księżym Dworze.

Internetowe lekcje

— Nowością projektu jest wykorzystanie internetowej platformy „e-learningowej”, do której dostęp mają wszystkie szkoły biorące udział w projekcie. Połączenie tradycyjnych metod nauki z nowoczesnym kształceniem na odległość jest wyjątkowo efektywnym i atrakcyjnym sposobem przekazywania wiedzy — przyznaje Marzena Cedlerska.
Platforma udostępnia uczniom i nauczycielom interaktywne lekcje internetowe (tzw. e-lekcje), które są wykorzystywane w czasie trwania projektu. Organizowane są także konkursy przedmiotowe oraz wycieczki edukacyjne. Uczniowie biorą udział w festiwalach nauki oraz letnich szkołach, które co roku organizuje Politechnika Gdańska.

Akademiccy partnerzy

Projekt „Za rękę z Einsteinem“ będzie realizowany przez trzy lata. Realizują go obecnie szkoły w 3 województwach – pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Zaangażowane w projekt są także 3 uczelnie wyższe – Politechnika Gdańska (lider projektu) oraz partnerzy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Ponadto partnerem projektu jest firma Betacom S.A.

autor: Aleksandra Nowacka
Gazeta Działdowska

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans