Prawo jazdy przez internet. Instruktorzy protestują

Właściciele szkół nauki jazdy nie zgadzają się na szkolenie kursantów z wykorzystaniem e-learningu. Lubuscy właściciele szkół nauki jazdy nie zgadzają się na powstanie superszkół. Tylko one będą mogły szkolić przez internet kursantów i instruktorów. Pod warunkiem że kupią autobus i ciężarówkę. W Gorzowie żadna ze szkół nie spełnia takich warunków, w Zielonej Górze jedna. Szkoleniowcy zbierają podpisy, mają ich już blisko pół tysiąca.

O sprawie super-OSK – superośrodków szkolenia kierowców – „Gazeta” pisała jako pierwsza na początku lutego. Chodzi o nową ustawę o kierujących pojazdami. Jej przepisy mają wejść w życie już za rok. Zakłada ona pojawienie się zupełnie nowego rozwiązania w szkoleniu przyszłych kierowców. W Polsce mają powstać tzw. superośrodki szkolenia. Tylko one będą mogły szkolić kursantów przez internet (test teoretyczny). Jako jedyne na rynku będą wypuszczać na rynek nowych instruktorów oraz przedłużać im uprawnienia. Ustawa zakłada bowiem, że każdy z instruktorów musi przejść co roku obowiązkowe trzydniowe szkolenie. Jeśli tego nie zrobi, traci prawo do wykonywania zawodu.

Problem w tym, że aby zyskać status superszkoły, trzeba kupić… autobus i ciężarówkę. Twórcy nowej ustawy o kierujących pojazdami mocno podkręcili warunki, jakie muszą spełnić właściciele szkół. Muszą szkolić kierowców we wszystkich kategoriach i mieć co najmniej po jednym aucie osobowym, motocyklu, autobusie i ciężarówce. A to oznacza, że takich szkół będzie niewiele.

- Sądzę, że 15, może 20. Będą regiony, gdzie żadna ze szkół nie spełni surowych wymagań – ocenia Rafał Matuszak, wiceprezes Stowarzyszenia Kierowca.pl. Zmiany w ustawie wprowadziło Ministerstwo Infrastruktury. Sugerowało się opinią dwóch prezesów izb gospodarczych i jednego stowarzyszenia. Ci nie skonsultowali decyzji ze swoimi członkami.

Prof. Andrzej Bałaban, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Integracji Europejskiej Uniwersytetu Szczecińskiego (autor ekspertyzy dla przeciwników ustawy): – Administracyjne wprowadzenie super-OSK-ów jest typowe dla gospodarki reglamentacyjnej, wręcz komunistycznej. Ta ustawia łamie konstytucję, prawo równości oraz prawo unijne, które zakazuje stosowania praktyk monopolistycznych, bo superośrodki staną się monopolistami na rynku – tłumaczy.

Właściciele małych i średnich szkół, którzy szkolą w jednej lub dwóch kategoriach, chcą, by ustawę zmieniono, bo choć specjalizują się w szkoleniu od kilkunastu lat, mogą wypaść z rynku. Ich oferty – bez możliwości szkolenia w e-learningu – stracą na atrakcyjności wśród kursantów. Stowarzyszenie Kierowca.pl przygotowało petycję, którą szkoleniowcy przekażą posłom, by znowelizowali ustawę. Potrzebują poparcia przynajmniej 15 posłów, by zmienić bezduszne prawo.

W Gorzowie żadna ze szkół nie spełnia warunków, by zostać superszkołą. – Nikt nie ma tyle pieniędzy [np. koszt ciężarówki to nawet 800 tys. zł - red]. Instruktorzy, by przedłużać swoje uprawnienia, będą musieli dojeżdżać do Szczecina lub Zielonej Góry (tu tylko jedna szkoła spełni wymagania). To uciążliwe i niesprawiedliwe – tłumaczy Władysław Drzazga, prezes gorzowskiego stowarzyszenia szkół nauki jazdy.

W piątek w Bibliotece Herberta spotkał się z ok. 70 szkoleniowcami z zachodniej Polski. Dyskusja o ustawowym bublu wzbudziła gorące emocje. – Idziemy w złą stronę – grzmiał Ryszard Perwel z OSK Chojna. – Ta ustawa sprawi, że powstaną molochy szkolące kierowców. Przez to obniży się poziom umiejętności ludzi, którzy za kółkiem usiądą po raz pierwszy. W małych ośrodkach, w małych grupach uczy się najefektywniej – tłumaczył i krytykował pomysł szkolenia przez internet. – E-learning jest jak całowanie przez szybę. Jak komputer przygotuje człowieka, skoro my, instruktorzy, mamy z tym trudności – denerwuje się Perwel, który szkoli kierowców wspólnie z żoną Antoniną, która jest pedagogiem. – Trafiamy na trudne przypadki. Ktoś ma wykute testy, a jak zadamy mu proste, logiczne pytanie, to rozkłada ręce. Trzeba z ludźmi trochę posiedzieć – tłumaczy.

Źródło: http://zielonagora.gazeta.pl

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans