Małopolska inwestuje w szybki internet

Budowa sieci szerokopasmowej zapewni dostęp do internetu 95 proc. mieszkańców województwa. Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza wesprą samorząd regionu w budowie największej w Polsce sieci szerokopasmowej. Tak sprawną sieć będzie można też wykorzystać do potrzeb e-learningu. To pierwszy etap inwestycji realizowanej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerzy publiczni określili wczoraj zasady współpracy. Teraz wspólnie wybiorą prywatną firmę, która zainwestuje w budowę sieci.

– Dzięki pozyskaniu prywatnego partnera na inwestycję będziemy mieli od 250 do 320 mln zł. Do tej pory ze środków własnych i unijnych moglibyśmy uzyskać maksymalnie 160 mln zł – tłumaczy Marek Nawara, marszałek województwa małopolskiego.

Zaznacza jednak, że większość udziałów (51 proc.) przypadnie partnerom publicznym, dzięki czemu to urząd marszałkowski, wraz z AGH i UJ, będzie decydował o kształcie projektu. Dzięki sprzedaży usługi inwestorzy w następnych latach będą odzyskiwać wyłożone pieniądze.

Jeśli plany władz wojewódzkich się powiodą, w 2012 roku 95 proc. mieszkańców Małopolski będzie mogło korzystać z Internetu.

Dane zebrane od operatorów wskazują, że obecnie z szerokopasmowego Internetu korzystać może 69 proc. mieszkańców Małopolski. Około 335 tys. gospodarstw domowych jest wciąż pozbawionych dostępu do sieci.

– To i tak dane zawyżone. Realnie z Internetu może korzystać zaledwie połowa mieszkańców. Chcemy zwiększyć nie tylko jego zasięg, ale też szybkość. Operatorzy będą mogli zaoferować swoim klientom Internet o prędkości przesyłu 10, 20 czy 30Mb/s. Tak sprawną sieć będzie można też wykorzystać do potrzeb e-learningu, telemedycyny czy budowy radioteleskopów – tłumaczy Dariusz Kowalczyk, dyrektor departamentu gospodarki i społeczeństwa informacyjnego urzędu marszałkowskiego.

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, chwali inicjatywę małopolskiego samorządu.
– Najważniejsze w niej jest to, że marszałek zdecydował się budować sieć wraz z partnerami prywatnymi, bo znacząco zwiększa to szanse powodzenia przedsięwzięcia. To pierwszy taki przypadek w kraju.

autor: Barbara Suchy
Gazeta Wyborcza

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans