Egzamin ustny czy pisemny? Komputer zrobi to szybciej

Tu na zajęciach królują multimedia. Teraz z dobrodziejstw nowoczesności skorzysta więcej studentów, również niepełnosprawni. Dlaczego? Uniwersyteckie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie się rozbudowywać. – Projekt nazywa się multimedialne centrum e-edukacji i wsparcia osób niepełnosprawnych, co pokazuje w jakich kierunkach chcemy się rozwijać – mówi Maciej Pańka z UCNTN. Ośrodek, którym kieruje, pod koniec roku powiększy się o ok. 300 m kw.

Przetarg na inwestycję właśnie wygrały firmy DOLMAR i ELTOP, które zaoferowały najniższą cenę (ponad 1 mln zł).

UCNTN będzie połączone z akademikiem nr 9, w największym stopniu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz wprost z niego będą mogli oni wejść do centrum i korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. – Wzbogacimy się o trzy nowe pomieszczenia – tłumaczy kierownik. – Dwa z nich, to ogólnodostępne pracownie komputerowe, zarówno architektonicznie, jak i informatycznie przystosowane dla studentów z różnymi dysfunkcjami. Przewidzieliśmy m.in. przystawki brajlowskie czy urządzenia dla osób niesłyszących.

Trzecią jest pracownia multimedialna, pełniąca rolę studia wideo dla rozwijającej się telewizji uniwersyteckiej. Ale nie tylko. – Będą tam tworzone w pełni profesjonalne i multimedialne materiały e-learningowych – mówi Maciej Pańka.

W centrum odbył się już nawet pierwszy egzamin. Z angielskiego. Zorganizowało go studium praktycznej nauki języków obcych na platformie zdalnego nauczania Moodle. Do e-edukacji uczelnia wykorzystuje też telewizję internetową. – Przez cztery lata uruchomiliśmy 1000 kursów prowadzonych w oparciu o oba systemy (TV i Moodle – przyp. red.). To na razie głównie nowoczesna forma wsparcia tradycyjnych zajęć. Prowadzący publikują pomoce dydaktyczne, utrzymują kontakty ze studentami, a oni wymieniają się uwagami na forach – tłumaczy kierownik centrum.

Pierwsze w pełni e-learningowe zajęcia prowadził w zeszłym roku wydział prawa i administracji. Dotyczyły one ochrony własności intelektualnej.

Rozbudowa centrum spowodowana jest coraz większym zainteresowaniem na jego usługi. – Dotyczy to już niemal wszystkich wydziałów UMK, może poza technicznymi, które mają specjalistyczny sprzęt u siebie – twierdzi kierownik Maciej Pańka.
W placówce odbywały się zajęcia pedagogów, artystów, geografów, historyków czy filologów. – Zapisy prowadzimy przed każdym semestrem. Powoli nie wyrabiamy się, dlatego pierwszeństwo mają wnioski nowatorskie. Chodzi o przedsięwzięcia, nie mające szans powodzenia bez wsparcia nowoczesnych technologii – wyjaśnia Maciej Pańka.

W dobudowanej części zajęcia pełną parą ruszą w lutym lub w marcu 2011 roku.

źródło: www.pomorska.pl

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans