EduGiants – e-learning od naukowców

W sieci pojawił się nowy projekt. Platforma e-learning EduGiants i pierwszy kurs e-learning. Projekt płatny. Kto w dzisiejszych czasach nie chciałby nauczyć się podstaw programowania w C++? W taką właśnie niszę trafiać chce EduGiants, projekt akademików z Trójmiasta. Czy tak wyspecjalizowany serwis e-learningowy ma szansę na sukces?

Za stworzenie EduGiants.com odpowiada założona w 2008 roku firma Sphere Research Labs, która zlokalizowana jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Na swoim koncie ma już takie projekty jak choćby Scarky.com, którego opis znaleźć można pod tym adresem. Firma tworzona jest przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Ich najnowszy projekt wystartował w marcu br. Przygotowania do jego uruchomienia trwały ponad pół roku.

EduGiants jest platformą e-learningową, prowadzoną według autorskiej metody nauczania ISEL (ang. Intelligent System for Enhanced Learning), która ma sprawiać, że „wysiłki ucznia stają się bardziej efektywne a sam proces zdobywania wiedzy i umiejętności znacznie przyjemniejszy”. Jej głównymi odbiorcami ma być młodzież ucząca się, głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci pierwszych lat kierunków technicznych.

Czym jest ISEL? (…) Jest to autorska metoda nauczania opracowana przez Sphere Research Labs, której istotą jest skoncentrowanie się na nabywaniu umiejętności poprzez praktyczne ćwiczenia wykonywane pod okiem doświadczonego opiekuna (tutora). Ten natomiast wpierany jest przez system automatycznej oceny.

O ile wiem, jest to w ogóle pierwszy dedykowany system zawierający w sobie oprogramowanie typu Online Judge stworzone specjalnie do edukacji. Metoda powstała na bazie naszych doświadczeń dydaktycznych popartych wiedzą dotyczącą metodologii nauczania – mówi (…) Łukasz Kuszner, wiceprezes Sphere Research Labs, a jednocześnie adiunkt w Katedrze Algorytmów i Modelowania Systemów na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Metoda ISEL składa się z czterech elementów:

- merytorycznej części kursu, której jakość gwarantowana ma być przez doświadczenie nauczycieli akademickich;
- systemu „udoskonalonego uczenia się”, który został skonstruowany by „zmaksymalizować efektywność włożonego wysiłku” (część teoretyczna, różne rodzaje zadań itp.)
- „inteligentnego systemu” natychmiastowej oceny wykonywanych zadań;
- kontaktu kursanta z tutorem przez forum, komunikator, czy mail.

Kurs trwa ok. pięciu – sześciu tygodni (choć właściwa nauka trwa ok. czterech tygodni). Pierwszy tydzień to czas zapoznania z systemem i kontakt z tutorem:

Na siedem dni przed rozpoczęciem pierwszej lekcji tutor kontaktuje się z grupą witając wszystkich kursantów. Informuje ich o godzinach jego konsultacji, przekazuje ogólne materiały o całym kursie oraz szczegóły dotyczące pierwszej lekcji.

Ogólne materiały o kursie zawierają spis umiejętności, które zdobędzie uczestnik kursu po jego ukończeniu oraz opis zagadnień omawianych na poszczególnych lekcjach. Ponadto, omówiony jest schemat pojedynczej lekcji oraz podane są informacje o sposobach rozwiązywania zadań kursowych. W tygodniach 1-4(5) realizowane są zadania poprzez naukę i samodzielną pracę pod okiem tutora w oparciu o dostarczone materiały do wykładów i ćwiczeń:

W ramach jednego tygodnia (jednej lekcji) kursant otrzymuje komplet zadań wraz z instrukcjami do nich oraz materiały wykładowe wraz z bibliografią (literaturą, odsyłaczami w internecie, etc). Podstawowym celem każdej lekcji jest zdobycie nowych umiejętności poprzez ćwiczenia praktyczne. Ostatni tydzień przeznaczony jest na podsumowanie wyników i postępów w nauce:

Rozpoczyna się ostatni etap kursu – trwa 7 dni – podczas których kursant ma możliwość indywidualnego nadrobienia zaległości i nadsyłania rozwiązań zadań ze wszystkich lekcji oraz zadań ligowych.
Zakończenie kursu i wystawienie certyfikatów ukończenia kursu. Tutor dokonuje podsumowania przebiegu kursu oraz pomaga dokonać kolejnych wyborów.

Od momentu zakończenia kursu przez 30 dni kursant ma dostęp do wszystkich materiałów i zgłoszonych własnych rozwiązań.

Obecnie EduGiants oferuje jeden tylko kurs: „Akademia Programowania w C++”, a w nim jeden tylko moduł – „Wstęp do programowania proceduralnego w C++”. Jak jednak mówią twórcy serwisu, będzie ich więcej.

W tej chwili koncentrujemy się na kursach programowania dla początkujących i średnio zaawansowanych. W pierwszej kolejności uzupełnimy program „Akademii Programowania” o kolejne kursy tworzące jedną całość (język C++). Następnie inne języki programowania i kursy tematyczne dla bardziej zaawansowanych. To jest plan na najbliższe 4-6 miesięcy – mówi Łukasz Kuszner.

Sprzedaż kursów jest więc tym, na czym chcą zarabiać twórcy EduGiants.com. Zapytaliśmy jednak o to, czy Polska jest trudnym rynkiem dla działań e-learingowych?

Cóż, pojęcie “łatwego rynku” jest nam zupełnie obce – odpowiada z humorem pan Łukasz.

Jesteśmy przekonani, że wytworzyliśmy usługę wysokiej jakości o bardzo konkretnych zaletach: połączenie nauki w grupie studentów z osobistym nauczycielem (tutorem) i inteligentną technologią wspierającą zarówno uczenie się jak i nauczanie pozwala nam oferować wysokiej jakości kursy w niskiej cenie. Od osób, które ukończyły swój pierwszy kurs mamy bardzo pozytywne recenzje. Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości EduGiants może być jednym z głównych źródeł przychodów firmy, zwłaszcza jeśli uda nam się porozumieć z instytucjami edukacyjnymi i wpleść system w istniejące już rozwiązania jako ich uzupełnienie/ulepszenie – dodaje.

Twórcy serwisu chcą również wdrożyć angielskojęzyczną wersję serwisu. Jak mówią, nie planują rewolucji – prawdopodobnie oprócz języka charakter serwisu i świadczonych usług się nie zmieni.

Zapytaliśmy na koniec czym charakteryzuje się prowadzenie firmy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla firmy zajmującej się nowymi technologiami?

Obecność w Parku ma fundamentalne znaczenie z kilku względów (kolejność przypadkowa):
a) bliskość innych firm technologicznych w tym miejscu
b) dostęp do szerokopasmowego łącza wysokiej jakości
c) dostęp do doradców informacji patentowej, prawnej, pozyskania funduszy itp.
d) dostęp do sal konferencyjnych
e) wynajem powierzchni biurowej w preferencyjnych cenach – z matematyczną precyzją odpowiada nam pan Łukasz.

Więcej informacji na www.edugiants.com.

źródło: www.wystartowali.pl
autor: Dawid Zaraziński

You can leave a response, or trackback from your own site.

2 komentarze(y) do “EduGiants – e-learning od naukowców”

  1. Dobre, dobre, dobre mówię każdemu! Zagraj WEuro Millions
    Results

    My blog: wygraj w loteria europejska

  2. Każdy z nas zetknął się z faktem, zalecam zapoznanie się z faktem.
    Laserowe usuwanie owłosienia cena depilacja bikini gliwice

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans