E-learning – fenomen w edukacji

q4

Wielu ludzi chciałoby, lub wręcz musi podjąć naukę, ale nie robi tego ze względu na najróżniejsze ograniczenia, choćby czasowe. W dzisiejszych czasach trudno jest pogodzić naukę z pracą i obowiązkami domowymi. Szkolenia, czy kursy nie zawsze organizowane są w miejscu naszego zamieszkania, co sprawia ogromny problem z dojazdami i oczekiwaniem na wykłady. Zabiera to mnóstwo czasu i pieniędzy , a sama świadomość tego, co nas czeka zniechęca do podjęcia edukacji.

Wiele osób myśli sobie, jakby to było cudownie móc usiąść sobie w wygodnym fotelu, w zaciszu własnego domu i po prostu się uczyć. Czy takie marzenia mogą się spełnić ? Oczywiście, że tak. Nauka w domu, o dogodnej porze nie jest już tylko marzeniem, stała się rzeczywistością. Nie wierzysz ? Sprawdź osobiście.

E- learning, to nauka na odległość za pomocą komputera i internetu. Do przekazywania i odbierania jej zostały utworzone specjalne platformy e- learningowe, które umożliwiają naukę, udostępniają materiały dydaktyczne, z których korzystać można w każdej dowolnej chwili. Ponadto taki system informatyczny kontroluje i ocenia proces nauczania i uczenia się a także wspomaga ucznia, organizuje także pracę w grupach, prowadzi fora, dyskusje, czaty, wideokonferencje. Multimedia sprawiają, że nauka stała się bardziej atrakcyjna, ciekawa i urozmaicona.

E- learning pozwala ukończyć szkolenia online, kursy online a nawet studia i to wszystko bez wychodzenia z domu. Po zakończeniu szkoleń przez internet otrzymuje się dyplom, lub certyfikat, który otwiera nam dalszą drogę do realizowania się zawodowo, czy do dalszego doszkalania się. Większość kursów online jest bezpłatna, więc korzystać z nich mogą nawet najmniej zamożni ludzie. Zniknęło wiele barier, które były ograniczeniem dla większości z nas. Obecnie może się uczyć każdy, bez względu na wiek, płeć, status społeczny, sytuację rodzinną, chorobę, czy niepełnosprawność. E- learning nikogo nie ogranicza.

Tematyka kursów przez internet jest przebogata. Można kształcić się niemalże w każdej dziedzinie. Na wyciągnięcie ręki mamy najróżniejsze szkolenia i materiały z których się uczymy. Wszystko jest podane ,,na tacy”, a właściwie na nasze biurko. E- uczeń ma możliwość dopasowania kursu do siebie, do swoich aspiracji i celów jakie ma zamiar osiągnąć. Istnieje możliwość samokształcenia asynchronicznego, który odbywa się bez bezpośredniego kontaktu z wykładowcą, a także do wyboru są kursy synchroniczne, gdzie kontakt z lektorem i innymi uczestnikami szkolenia jest non stop za pomocą czatu, forum, czy wideokonferencji. Uczniowie mogą sobie pomagać na wzajem, wymieniać się doświadczeniami, pracować w grupie i pytać na bieżąco wykładowcę o interesujące ich sprawy.

E- learning w Polsce rozwija się powoli, ale szacuje się, że w dłuższej perspektywie stanie się on prawdziwym fenomenem w edukacji. Ukończyć studia we własnym domu, to niesamowity komfort o jakim można było kiedyś tylko marzyć. Nareszcie stało się to możliwe, więc dlaczego nie skorzystać z takiego dobrodziejstwa, jakim obdarzył nas internet? Nie tracimy czasu na dojazdy do szkół, nie wydajemy pieniędzy na przejazdy, nie marnujemy cennego czasu, którego nigdy nie mamy za wiele, nie kupujemy książek, bo wszystkie materiały mamy w internecie. Czy to nie jest wspaniałe ? Nic nie daje takich wielkich możliwości edukacyjnych, jak taka forma nauki. Każdy człowiek, nawet najbardziej ograniczony czasowo, czy inną barierą może się uczyć, rozwijać i zdobywać dyplomy we własnym domu i wtedy, gdy ma na to czas. Skoro edukacja wyciągnęła do nas rękę w tak wielkim stopniu, to podajmy jej naszą i uczmy się.

 

 

 


 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans