A może e-studia?

Coraz więcej uczelni oferuje studia przez Internet jako alternatywę dla tradycyjnej formy nauki. Takie rozwiązanie jest oczywiście dobre z wielu znanych już powodów. Ale gdzie tak naprawdę warto studiować przez Internet?  I z czym to się wiąże? PJWSTK to Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. Studia Internetowe PJWSTK są wersją studiów niestacjonarnych – zaocznych w PJWSTK. Studia I-go stopnia trwają 4 lata i kończą się uzyskaniem stopnia inżyniera informatyki przy czym jest możliwość skrócenia bądź wydłużenia czasu trwania studiów. Studia magisterskie uzupełniające (II stopnia) trwają 2 lata. Jest zapewnione łatwe przechodzenie między zwykłymi studiami zaocznymi i internetowymi PJWSTK w obie strony.

Jak to wygląda w praktyce? Podstawowym narzędziem pracy studentów internetowych jest platforma e-learning – EDU. Jest to autorski produkt informatyków PJWSTK co ma oczywiście wiele zalet, w tym najważniejszą: platforma jest bardzo dobrze dostosowana do potrzeb studentów jak i wykładowców. Nie ma też zbędnych elementów, chociaż jest wiele funkcjonalności. Oczywiście platforma PJWSTK nie zachwyca wyglądem, ale nie to jest przecież najważniejsze. Istotna jest niezawodność oraz szybkość działania.

Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami są: wykłady (tu niestety w mało atrakcyjnej formie, choć duży plus za to, że nie w pdf), materiały (w tym miejscu wykładowcy umieszczają pliki, które szybko można pobrać), foldery zadań (umieszczanie zadań do rozwiązania), testy (jak najbardziej on-line, sprawdzane automatycznie oraz osobiście przez prowadzącego), ogłoszenia oraz forum. Chat jako jedno z narzędzi synchronicznego kontaktu z prowadzącym jak w wielu innych przypadkach niestety nie sprawdza się. Konsultacje prowadzone w ten sposób chyba nigdy nie będą spełniać swojej roli. Być może też dlatego PJWSTK umożliwia konultacje raz w miesiącu na terenie uczelni oraz co ciekawe i bardzo pomocne, możliwość uczęszczania na wszystkie wykłady organizowane w szkole. Ciekawe uzupełnienie lekcji prowadzonych przed komputerem.

Podstawowy problem jaki wiąże się z taką formą studiowania to praca własna. Student internetowy często musi liczyć tylko na siebie i szukać samemu odpowiedzi na pytania. Samodyscyplina w przypadku PJWSTK nie jest problemem. Każdy z prowadzących bardzo rygorystycznie traktuje terminy dostarczania prac domowych i rozwiązywania testów.

Pierwsza uczelnia, która wprowadzii u siebie prawdziwy e-learning (z licznymi animacjami, filmami, przykładami, pełną prawdziwą metodyką nauczania) osiągnie prawdziwy sukces. Na razie mamy do czynienia z udostępnianiem przez szkoły materiałów na platformie. Kolejnym krokiem powinna być poprawa ich formy i jakości.

Z czystym sumieniem możemy polecić jednak studia internetowe na PJWSTK (na razie tylko na kierunku informatyka. Koszt co prawda wysoki (ok 680 zł za miesiąc), ale w tym przypadku taka forma nauki rzeczywiście może się sprawdzić.

You can leave a response, or trackback from your own site.

1 komentarz do “A może e-studia?”

  1. Pretty! This has been an extremely wondeeful post.
    Thanks for supplying this information.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to Ventzke & Partner, internet marketing and House Plans